JAK VYBRAT SVATEBNÍHO FOTOGRAFA          A DALŠÍ INFORMACE O FOTOGRAFOVÁNÍ

Ve svatebních fotoslužbách je nepsaným zákonem každého profesionála, že slepě nekopíruje svou konkurenci. Profesionální fotograf by měl mít vlastní styl charakterizující jeho vidění a cit pro správný výběr záběru. My jsme vykročili směrem, ve kterém používáme styl spojující  fotožurnalismus a tradicionalismus. Výsledkem je kreativní poutavý set.

Svatební foto, svatební fotografFotografování svatebního dne patří k nejnáročnějším fotografickým disciplinám, samozřejmě hned po práci válečného zpravodaje. Svatební fotografování se běžně odehrává jak v interiéru (obřad, oběd, odpolední zábava ap.) tak venku (fotografování po obřadu, v poslední době i samotný obřad). Fotograf tak musí rychle reagovat na změny světelných podmínek (jiné světelné podmínky = jiné nastavení) a zároveň nesmí promeškat žádnou fotografickou příležitost.

Naši fotografové jsou specialisté ve svém oboru mající veliké zkušeností s reportážním a portrétním fotografováním, takže tyto zásady, které musí svatební fotograf znát a praktikovat zcela ovládají.

K fotografování používáme digitální zrcadlovky od firmy Canon, včetně dalšího profesionálního příslušenství. Nafotografovaný surový materiál (formát RAW) dodatečně optimalizujeme ve fotografickém programu. Snímky po úpravě necháváme vyvolat chemickou cestou a v konečnéí fázi předáváme zákazníkovi kvalitní fotografie na špičkových fotopapírech. Každý zákazník k fotosetu obdrží také CD/DVD s kvalitními snímky, které prošly lehkou retuší a obrazovou korekcí.

 

 

Jak vybrat fotografa

V dnešní době je mnoho fotografů, kteří nabízejí své služby. Někteří jsou kvalitní a opravdoví profesionálové a někteří berou činnost svatebního fotografa pouze jako bussines a rychlý zisk. Mnohdy neznají ani základy, které musí každý profesionální fotograf znát. Připravili jsme pro vás pár rad, jak vybrat toho pravého fotografa, který vám nafotografuje jedinečné snímky tak, abyste byli i po letech spokojeni a ožily ve vás vzpomínky tak, jako by to bylo včera.

 • Kvalitní fotograf by měl mít laskavý přístup k lidem, měl by být sympatický, zkušený, měl by umět novomanžele uvolnit, zbavit je ostychu (ne každý stane rád před objektivem), nechat vyniknout přirozenost, zachytit vzájemný cit a lásku, která v tento den z novomanželů vyzařuje víc než kdykoli před tím. Dokázat rychle reagovat na změny, které mohou v průběhu dokumentace nastat. Tyto věci jsou naprosto rozhodujícím faktorem k tomu, aby vše skvěle dopadlo a vy se i po létech dívali na své svatební fotografie s hřejivým pocitem u srdce a ujistili se, jak jste byli v ten den krásní, šťastní a výjimeční.
 • Najděte si fotografa, jehož práce odpovídá vašim představám.svatební foto, svatební fotograf
 • Předem se rozhodněte jaké snímky vás oslovují a vaše představy konzultujte s vaším fotografem. Skutečný odborník ze svého oboru vám dokáže vaše představy splnit.
 • Posbírejte reference na vámi vybraného fotografa, ale řiďte se vlastními pocity (co člověk to jiný názor, proto buďte obezřetní).
 • Svatební fotograf je vysoce specializovaná profese a proto je dobré nespoléhat na práci kamaráda , i když nadšeného fotoamatéra. Pouze fotograf s dostatečnou svatební praxí nepromešká tak důležité okamžiky, které 100% od svých snímků očekáváte.
 • Co fotograf to profesionál v určitém oboru. Kvalitní svatební fotografie Vám dokáže vyhotovit pouze fotograf, který se na svatby specializuje. Svatební fotografie musí být vyhotoveny vyváženě, a to směsí reportážní, portrétní, portrétové a kreativní fotografické tvorby. Fotograf, který se specializuje na krajinu, technickou fotografii nebo reklamní či studiovou fotografii dokáže vyhotovit velice kvalitní fotografie, většinou však pouze ze svého oboru, na který se specializuje. Pamatujte, že universální fotograf neexistuje.
 • Skutečný profesionál nic neskrývá a vyhotoví vám písemnou objednávku s přesnou specifikací vámi objednaných služeb včetně počtu dodaných fotografií. Dejte si pozor na rozdíl mezi slovy snímek a fotografie. Objednávka musí obsahovat:

         - nacionále, adresu a tel. kontakt objednavatele,
         - jméno, sídlo, IČO, DIČ (pokud je přidělené), tel.kontakt dodavatele,
         - datum objednávky,
         - datum dokumentace,
         - časový rozsah práce, počet fotografií (ne snímků)
         - album, počet fotografií na CD (pokud je v nabídce fotografa),
         - nadstandardní služby (pokud jsou objednány),
         - cena včetně daně,
         - výše zálohy.

 • Dobrého fotografa je nutné objednat  v předstihu. Pokud chcete mít na své svatbě kvalitního fotografa je nutné mít uzavřenou objednávku minimálně dva měsíce před termínem svatby, někteří fotografové mají termíny obsazeny 1/2 roku předem.
 • Ujistěte se jak dlouho fotograf archivuje své negativy nebo nafocené fotografie na CD. Archivace materiálů by měla být minimálně 2 roky od data dokumentace.
 • Slušný fotograf nepředá zákazníkovi všechny snímky (tedy i ty nepovedensvatební foto, svatební fotografé) uložené na CD. Je to sice velmi jednoduché, ale naprosto neprofesionální. Kdo z vás by se chtěl probírat stovkami nekvalitních či nic neříkajících fotografií. Kvalitní fotograf předává na CD pouze hodnotné fotografie, které jsou upravené (korekce barev, jemná retuš, ořez na danou velikost připravenou přímo pro vyvolání). Taktéž je neetické předat na CD opakující se snímky ( nejedná-li se zrovna o sekvenci např. hod kyticí).
 • Pokud máte na svůj svatební den najatého i kameramana, je nutné na to fotografa upozornit. Obě profese si relativně konkurují v záběrech takže se někdy stává, že se na svatbě fotograf s kameramanem doslova strkají o nejvýhodnější pozici pro zhotovení záběrů. I v této branži se bohužel objevují velcí konkurenti ztrácející soudnost a takt což se může promítnou do práce fotografa i kameramana. Pokud firma nabízí služby obojího charakteru (a práce obou profesí vás osloví), je  lepší na váš svatební den objednat sehranou dvojici, která se vzájemně doplňuje a předejít tak případným nepříjemnostem.

 

 

Co musí znát svatební fotograf

Je mnoho věcí, který profesionální svatební fotograf musí znát a na které musí během chvilky reagovat. Níže jsem pro vás připravili, malý výčet znalostí opravového profesionála ze svého oboru.

 • Platí pravidlo zlatého řezu. Ze snímku musí být jasné co je dominantní. Nesmí zahrnovat zbytečné, rušivé či nesouvisející elementy, které odvádějí pozornost od hlavního motivu.
 • Fotografované osoby by měly působit přirozeně. Fotograf by měl používat takové ohniskové vzdálenosti (portrétní ohnisko) aby nedošlo k vytvoření nechtěných karikaturních fotografií, na kterých má fotografovaná osoba rozpláclý nos apod..
 • Hojně používané podhledy jsou velice efektní. I zde však musí fotograf obezřetně využívat těchto záběrů tak aby fotografovanou osobu nezachytil spíše nelichotivě.
 • Dobrý fotograf dokáže komunikovat tak, že případnou trému či ostych z fotografované osoby doslova smyje.
 • Fotoreportáž má obsahovat celky, polodetaily a detaily. Působit na pozorovatele tak, že ho dokáže vtáhnout do děje.
 • Pro úpravy digitální fotografie v grafických editorech platí „méně znamená více". Současné programy nabízejí širokou škálu efektů, rámečků apod., čehož někteří fotografové při grafických úpravách fotografií zdatně využívají bez ohledu na estetické cítění.
 • Snímky při využití šikmých linií působí dynamicky, ale pozor na to aby fotografovaná osoba nepadala odněkud nikam.
 • Kompozice - předměty rostoucí z hlavy běžným pozorováním nevnímáme, ale z hlediska fotografického dochází k nežádoucímu rušivému momentu. Takový snímek, na kterém dané osobě roste značka či větev z hlavy, nepůsobí dobře a nesmí být v upraveném a předaném setu obsažený.
 • Fotografovat se musí s citem a rozvahou.
 • Každý záběr má být dobře promyšlený hlavou a pak teprve komponovaný.
 • Kvůli jedinečnosti záběru se nesmí zapomenout na etiku a serióznost.
 • Je důležité zachytit osobu v harmonii s daným prostředím.
 • Nelichotivé či nevkusné záběry se nepořizují.
 • Pokud to není vyloženě záměr fotografa, je dobré vyhýbat se kompozici na střed, snímek pak působí fádně a uměle.

svatební foto, svatební fotograf

 

Znalost techniky fotografování je samozřejmě nezbytně nutná, ale neznamená to, že to dělá fotografa profesionálem. Zkrátka fotografovat neznamená pouze mačkat spoušť, ale především umět vidět tak jak vidí fotoaparát.

V době digitalizace není problém zachytit události kolem nás pomocí digitálního fotopřístroje, ale každý kdo se pokouší zdokumentovat děj či osobu musí při fotografování dodržovat několik nepsaných pravidel a zásad.

 

 

Naše styly svatebního fotografování

Naši svatební fotografové spojují dva styly fotografování a to "fotožurnalismus a tradicionalismus".

FOTOŽURNALISMUS

fotografování fotožurnalisty spočívá v nenápadném fotografování (dokumentarista) celého průběhu dne. Fotograf se musí přizpůsobit každé situaci a využít své schopnosti. Zachycuje děj tak, že nezasahuje do jeho průběhu. Tento styl fotografování je stejný jako je u novinářských fotografů.

 

TRADICIONALISMUS

fotograf se stylem tradicionalismu vytváří perfektní portrét každého okamžiku, který bude vypadat skvěle i v budoucnosti. Tento styl fotografování vyžaduje od fotografa představivost, vkus, eleganci a nápaditost. Fotograf aktéry aranžuje, tak aby fotografie byly co nejdokonalejší.

Nahoru