PROFESE: - SVATEBNÍ FOTOGRAF

Většina lidí, kteří někdy zmáčkli spoušť závěrky fotoaparátu, je přesvědčena, že fotografování svateb vlastně nic není a že to může fotografovat kde kdo. Opak je ovšem pravdou.  Svatební fotograf je vysoce specializovaný obor, který přináší svatebnímu fotografovii mnoho náročných chvil. Většinou se svatební fotograf přirovnává k práci válečného fotografa jen s jednou nespornou výhodou, že není ohrožen na životě jako válečný reportér. Po psychické stránce je to ovšem stejný příměr. Jistě vás teď napadá myšlenka, co mají svatební fotograf a válečný reportér spolu společného? Je to jednoduché, oba musejí být velice ostražití, aby dokázali podchytit ten pravý okamžik skvělé fotografie, která bud naprosto jedinečná a bude mít vypovídající hodnotu, protože většina záběrů se nedá již opakovat. Taktéž musí svatební fotograf zvládat (tak jako jeho kolega) dokonale svůj fotoaparát a umět rychle nastavit hodnoty, aby fotografie byla po technické stránce vysoce kvalitní. Největším nepřítel svatebního fotografa není válečná vřava a létající kulky nad hlavou, ale rychle se měnící světelné podmínky a rychlé přesuny z místností do exteriérů a nazpět. Svatební fotograf nejen, že musí mít dokonalou kompozici obrazu, ale musí rychle reagovat na změnu světla a sledovat děj kolem sebe tak, aby dokázal podchytit ty nejlepší momentky svatebního dne. Každý profesionální svatební fotograf, který vyhotovuje vysoce kvalitní a umělecké svatební fotografie to vše ovládá a zvládá to vše s přehledem.

Jistě jste se setkali s pojmem Americký styl svatebního fotografování. Říkáte si co to asi je? Jak to asi vypadá? Dá se to v našich podmínkách vůbec vyhotovovat? Odpověď i na vaše otázky jsou velice jednoduché.

Americký styl svatebního fotografování - je umělecké, kreativní a netradiční fotografování chcete-li aranžované fotografování novomanželského páru v netradičním prostředí.

Dá se americký styl svatebního fotografování v našich podmínkách vyhotovit? Ale ano dá. Česká republika je velice bohatá na krásné a netradiční místa, které čekají na vás a objektivy nedočkavých kreativní svatebních fotografů.

Jak probíhá svatební fotografování amerického stylu? Po společných aranžovaných fotografií si vezmeme do objektu hledáčku novomanžele a vyjedeme s nimi na nějaké netradiční místo, které většinou sami znají a líbí se jim tam, to je důležité pro uvolněné svatební fotografování. Nejoblíbenější místa jsou například staré fasády domu, staré opuštěné domy, staré továrny apod.. Každý člověk má jiné představy, kde chce nafotografovat svatebním fotografem kreativní a umělecké fotografie, někdo chce mít fotografie na romantických místech (jako např.: zámecké zahrady, zámecká architektura apod.), někdo v rušných místech velkoměsta (jako např.: metro, magistrála, čerpací stanice apod.) a někdo na již zmíněných místech, které jsou opuštěné, prázdné a zchátralé. Fotografovat se dá úplně všude, stačí jen upustit uzdu fantazie.

KOLIK VLASTNĚ STOJÍ SVATEBNÍ FOTOGRAF

Na tuto otázku je těžká odpověď, záleží, co očekáváte od svého svatebního fotografa. Pokud hledáte svatebního fotografa, který vás nebude moc stát, vězte, že to není ten pravý svatební fotograf, který je popisovaný výše. Takového svatebního fotografa poznáte na první pohled - nabízí levnou cenu a na druhý pohled to poznáte dle ukázek jeho svatebního portfolia neboli jeho svatebních fotografií – fotografie jsou bez nápadu, bez kreativity a uměleckého podání a se špatnou kompozicí obrazu a to nemluvě o tom, že svatební fotografie bude po technické stránce na velice špatné úrovni – fotografie jsou rozostřené, postavy jsou ořízlé tam, kde to není povoleno, aktéři mají zavřené oči, opakující se a nic neříkající záběry apod..

Tito rádoby svatební fotografové jsou vlastě obyčejní lidé, kteří si koupili amatérský nebo poloprofesionální fotoaparát (výjimkou není ani digitální kompakt s výměnnými objektivy), fotografují na plnou automatiku a sekají jeden snímek za druhým, takže na CD vám jich předávají 500, 1000 a více snímků, ale ne fotografií. Těmto lidem se říká cvakálisté a ti bohužel nemají cit pro fotografování, neboli nemají oči, srdce a lásku k fotografii. Jde jim jen o jedno nacvakat hodně svateb a vybrat ci nejvíce peněz a ostatní je nezajímá. Již mnoho nevěst se nechalo nalákat na levnou cenu těch to cvakálistů a poté jim nezbylo nic jiného než mít oči pro pláč.

Nadarmo se neříká: „Nejsem tak bohatý abych kupoval levné věci .„ a tohle pravidlo platí ve většině oborech.

PROČ JSOU CENY SVATEBNÍCH FOTOGRAFŮ VYSOKÉ NEBO NÍZKÉ

Tuhle studii popsal svatební fotograf Petr Pělucha dost výstižně, takže jsem si dovolil analýzu, kterou zpracoval vložit také do tohoto blogu.
Autor: Petr Pělucha

ZA OPONU CEN SVATEBNÍCH FOTOGRAFŮ

Vybíráte svatebního fotografa a překvapují vás poměrně vysoké ceny? Našli jste svatebního fotografa za pět tisíc korun, také profesionála za deset tisíc či za dvacet a více tisíc? Zdá se vám to moc za pouhý den práce, kterou by zdarma zvládnul i váš strýček či někdo z rodiny? Pokud si i vy kladete tyto otázky, jsou pro vás určeny následující řádky.

Rozhodli jsme se připravit ve spolupráci se profesionálními svatebními fotografy zajímavý pohled za oponu svatebního fotografa. Odkryjeme, co vše se za cenou fotografů skrývá, a pokusíme se vám osvětlit, proč stojí za to, myslet ve svém svatebním rozpočtu na kvalitního svatebního fotografa.

VYBAVENÍ

Jeden z rozdílů mezi strýčkem Jendou, který rád fotografuje svým novým kompaktem, a beze sporu by dokázal udělat alespoň jednu hezkou fotku z vaší svatby, a opravdovým svatebním fotografem je mimo jiné právě ve vybavení, které musí zvládat různé, a často i extrémní situace.

Dříve než se svatební fotograf vydá na profesionální dráhu, musí investovat do kvalitního fotoaparátu (například Canon 5d Mark II / Nikon D700, kde se ceny pohybují cca 50 000 Kč a výše) a záložního fotoaparátu (s cenou kolem 30 000 Kč). Pro dokonalé zachycení vašich svatebních okamžiků je třeba mít i několik dobrých objektivů, které
svatebním fotografům pomáhají například v horších světelných podmínkách (obřadní síně, večerní oslava ve sklepní restauraci apod.), či umožňují fotografovat z blízka i z větší vzdálenosti.
Tak například:
Canon / Nikon 24-70 f/2.8 = 30 000 Kč
Canon / Nikon 70-200 f/2.8 = 30 000 Kč
Canon / Nikon 50mm f/1.4 = 10 000 Kč
Canon / Nikon 100mm , 105mm f/2 = 10 000 Kč
Canon / Nikon 17-40, 16-35 f/4 = 17 000 Kč
Dva přídavné blesky: Canon 580 EX II / Nikon SB 900= 24 000 Kč
K tomu všemu je zapotřebí další vybavení - několik paměťových karet, baterie, ochranné filtry, stativy, ale také batoh na nošení, servis atd.: přibližně dalších 30 000 Kč.
 

SOFTWARE A ZÁLOHOVÁNÍ

Aby svatební fotograf mohl svatební fotografie přivést k dokonalosti, je potřeba mít nástroje pro jejich editaci: počítač (cca 30 000 Kč- 40 000Kč), software (cca kolem 60 000 Kč) a také například úložiště pro zálohování fotografií (8 000 Kč).
Shrnuto a sečteno, jen počáteční investice přesahují částku cca 300 000 Kč. Vybavení je zapotřebí průměrně každé tři roky obměňovat, neboť se opotřebovává. Za 3 roky
svatební fotograf na svatbách jedním fotoaparátem pořídí až kolem 250 000 snímků). Každý profesionální svatební fotograf musí sledovat vývoj techniky, aby mohl zajistit vysokou kvalita snímků a tím uspokojit nároky snoubenců.

ČASOVÁ NÁROČNOST

Práce svatebních fotografů zdaleka není v jen v časovém rozsahu, který s vámi tráví během svatby. Abyste byli spokojeni, je dobré, když se s vámi svatební fotograf potká a komunikujete spolu již před svatbou. Profesionální svatební fotograf se také na každou svatbu připravuje, ať už technicky či znalostně, např. ve smyslu mapování možností fotografovaní na daném místě.
Po svatbě je potřeba snímky uložit a zálohovat a poté udělat první selekci a vybrat fotografie k editaci. To, aby postprodukce a výběr byl kvalitní, vyžaduje určitý čas. Běžně to jsou tři i více dní, podle rozsahu svatby a dohody se snoubenci. Během těchto dalších hodin práce, 
svatební fotograf vytvoří webové galerie, edituje snímky, vyvolává chemickou cestou papírové fotografie a vše další, tak aby vám mohl přijít kompletní balíček s fotografiemi z vaší úžasné svatby.

MZDA FOTOGRAFA

Podíváme-li se na průměrné příjmy a náklady svatebního fotografa v horizontu jednoho roku s předpokladem, že se mu podaří vyfotografovat např. 35 svateb za průměrnou cenu 16 000 Kč, hrubý roční příjem vyjde na 560 000 Kč.
Tak jako všichni, kdo podnikají a živí se svou prací, musí i
svatební fotografové své příjmy zdanit a odvést pojištění. Pro výkon své práce také potřebují prostory, prostředky a nástroje k podnikání. Také musí vést marketing, vzdělávat se a komunikovat. V číslech pak tyto základní náklady přesahují 350 000 Kč. V součtu nám vychází, že průměrný měsíční plat svatebního fotografa je v tomto případě čtrnáct a půl tisíce. A to je většinu víkendů mimo svůj domov a rodinu.
Pro mnohé
svatební fotografy je přirozené doplnit své portfolio o portrétní či reportážní práci, tak aby mohli dále investovat do vybavení ale i vzdělávání.

NA ZÁVĚR

Ano, cena za profesionální svatební fotografie se může zdát za "jeden den" práce relativně vysoká. Je však potřeba si uvědomit, že svatební fotografové stráví minimálně další 3 dny až 3 týdny editací snímků, retuší fotografií, grafickou úpravou a musí se opět připravit na další svatbu. Každý profesionální svatební fotograf musí investovat nemalé částky do kvalitního vybavení, aby mohli nadále nabízet vysoce kvalitní fotografie. Ruku na srdce: svatební fotograf není zdaleka nejdražší položkou na svatebním seznamu, jsou dražší položky a navíc to jsou položky chvilkové. Je nutné si uvědomit, že právě svatební fotografie se svatebním videem a prstýnky jsou to jediné hmatatelné, co vám zůstane jako vzpomínka a zároveň jako dědictví pro celou novou rodinu z vašeho vysněného a úžasného svatebního dne.

Profese: Svatební fotograf

Zpět / Nahoru