STEADICAM - KAMEROVÝ STABILIZÁTOR

Každý profesionání kameraman by měl vlastnit také profesionální příslušenství ke kamerám. Níže uvádíme fotografie některého našeho technického příslušenství ke kamerám.
 

Lion Studio - Flycam

Kamerový stabilizátor je často nazýván slengově jako Steadicam. Je to zařízení, které umožňuje kameramanovi nosit kameru s sebou při natáčení a zároveň ji izolovat od otřesů, které s sebou natáčení z ruky nevyhnutelně přináší. První verze steadicamu pocházejí ze 70. let.

Steadicam je tvořen postrojem, jenž si kameraman oblékne a pevně utáhne, a speciálním hydraulickým kloubem odděleným krátkými kovovými rameny, z nichž jedno je připevněno k postroji a druhé k vertikálně orientované tyči, jejíž horní konec je vybaven stativovým upnutím pro kameru a spodní konec je vyvážen závažím.

Kameraman (taktéž nazývaný steadicamista) se v ideálním případě kamery nedotýká a její natočení umí řídit pouze svým pohybem. Steadicamové záběry většinou suplují pohled některé z postav filmu a mají bezprostřední a nezprostředkovaný charakter. Steadicam se převážně používá v terénu nebo v prostoru kde se nedá sestavit kolejnice pro Dolly vozíky. Taktéž se využívá obecně tam, kde to okolnosti vyžadují, aby se kamera pohybovala spolu s hercem nebo předmětem, který má zabírat.

VIDEO UKÁZKA KAMEROVÉHO STABILIZÁTORU (STEADICAM) FLAYCAM 5000

 

 

Zdroj: Youtube
Zpět / Nahoru